Dantų spalvos kitimas. Ką reikėtų žinoti?

Dantys gali pakeisti spalvą ir išblukti dėl paviršiuje esančių dėmių ar dėl dantų medžiagų pasikeitimo. Odontologai dantų spalvos kitimą skirsto į tris kategorijas:

  • Išorinis spalvos kitimas. Išorinis dantų sluoksnis (emalis) gali patamsėti dėl kavos, vyno, ar kitų gaiviųjų gėrimų ir maisto. Taip pat rūkymas gali nulemti išorines dėmes.
  • Vidinis spalvos kitimas. Tai atsitinka tuomet, kai vidinis dantų sluoksnis (dentinas) patamsėja ar įgauna gelsvą atspalvį. Šį kitimą gali lemti vaikystėje gautas per didelis kiekis fluorido, antrosios pusės nėštumo metu motinos vartotas antibiotikas tetraciklinas, ir tetraciklino vartojimas, kai vaikas yra jaunesnis nei 8 metai.
  • Su amžiumi susijęs spalvos kitimas. Ši kategorija yra abiejų išorinių ir vidinių faktorių derinys. Neskaitant to, kad dentinas tamsėja dėl maisto ar rūkymo, taip pat jis natūraliai geltonuoja bėgant laikui. Dantis dengiantis emalis su amžiumi plonėja, kas leidžia labiau pralįsti dentinui. Nulūžimas ar kitas danties sužeidimas taip pat gali sukelti spalvos kitimą, ypač tada, kai yra sužeidžiama pulpa.

Kai kuriais atvejais vaikai jau gimsta su pilko, gintarinio, ar violetinio atspalvio dantimis.

dantu balinimas pries ir po

Dantų spalvos kitimo simptomai

Simptomai gali būti dėmės ant emalio paviršiaus arba gelsvas atspalvis dentine.

Kokia gali būti diagnozė?

Diagnozuojant spalvos pasikeitimus nėra reikalingas joks specialus testas. Odontologas gali diagnozuoti šį dantų reiškinį vien tik pamatęs Jūsų dantis.

Kiek trunka gydymas?

Kai kuriais atvejais dantų spalvos pakitimas gali būti pašalinamas profesionaliai juos valant odontologijos klinikoje. Tačiau dauguma dėmių yra ilgalaikės, nebent dantys yra balinami su specialiu balinamuoju geliu.

Kaip apsisaugoti nuo dantų spalvos kitimo?

Apsisaugoti nuo kai kurių dėmių padės reguliarus dantų valymas po kiekvieno valgymo. Rekomenduojama kiekvieną kartą praskalauti burną vandeniu po vyno, kavos ar kitų gėrimų ir maisto vartojimo, kuris gali dažyti dantis. Taip pat padės išvengti paviršiaus dėmių reguliarus dantų valymas odontologijos klinikoje, kur procedūras atliks profesionalūs dantų higienistai.

Vidinės dėmės, kurios atsiranda vidinėje danties dalyje (pulpoje) dėl pažeisto nervo ar kraujagyslės, gali būti išvengiamos išgydant danties šaknų kanalus. Gydymo metu yra pašalinamos organinės medžiagos dar nespėjus susidaryti ėduoniui ir dantų tamsėjimui. Tačiau po danties šaknų kanalų valymo dantys vis tiek gali tamsėti toliau. Kad apsaugotumėte vaikų dantis, venkite jiems duoti vandens, kuriame yra didelis kiekis fluorido koncentracijos.

Dantų spalvos kitimo gydymas

Spalvos pasikeitimas dantyse dažnai gali būti pašalinamas naudojant balinamąsias medžiagas ant dantų emalio. Odontologijos klinika gali pasiūlyti įvairių gydymo metodų. Specialistai uždės specialaus gelio, kurio dėka dantys ryškiai pabaltėja per 30 – 45 minutes. Po procedūros gali reikėti šiek tiek priežiūros. Tačiau odontologas patars, ką galite padaryti toliau.

Taip pat įmanoma pašalinti išblukusią spalvą namų sąlygomis naudojant tinkamus balinamuosius gelius ir dantų apsaugas, kurias pasiūlys odontologas. Namuose naudojami balinamieji geliai nėra tokie stiprūs, kaip odontologijos klinikoje naudojami specialistų, todėl procesas gali užtrukti kiek ilgiau – paprastai dvi – keturias savaites. Balinamosios dantų pastos gali pašalinti mažiausias dėmes, tačiau daugeliu atvejų jos nėra labai efektyvios.

Jeigu dantis yra nuskeltas, pažeistas ar dėmės nereaguoja su balinamaisiais geliais, dantys gali būti padengiami specialiomis medžiagomis, kurių spalva atitinka danties spalvą. Dantų spalvos kitimas yra tik kosmetinė problema. Jeigu jaučiatės nepatenkinti savo išvaizda arba manote, kad Jums jau yra reikalingas dantų protezavimas, apsilankykite http://www.dentastra.lt/odontologijos-klinikos-paslaugos/dantu-protezavimas/ ir profesionalūs dantų gydytojai patars ir pasiūlys geriausią sprendimą.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *