Kaip ir kada galima pasikeisti pavardę?

pasų poskyrisMūsų šalyje gyventojų tapatybės dokumentais, t. y. pasais ir asmens tapatybės kortelėmis rūpinasi valstybinė įstaiga – pasų poskyris. Ši įstaiga neretai susiduria su itin neįprastais vardais bei pavardėmis. Žinoma, žmonės vertina unikalumą, tačiau neretai tėvai stengdamiesi būti išskirtiniai persistengia suteikdami vaikams vardus, kurie neretai sukelia šypsnį. Pavyzdžiui pernai Lietuvoje patys keisčiausi berniukams duoti vardai buvo Paskalis, Nemunas, Žaibas, Bangimantas, Džiazas, o mergaitėms – Deivė, Vanilė, Sumija, Kajetana.

Siekiant išvengti situacijų, kai turimas vardas arba pavardė žmogui gali sukelti nepatogumų, daugelyje valstybių, taip pat ir Lietuvoje, yra įtvirtintos teisines priemonės, kurios leidžia asmeniui pasikeisti šituos tapatybės elementus. Tuo rūpinasi civilinės metrikacijos įstaigos bei pasų poskyris. Jei pilietis nori pasikeisti vardą, jokie teisės aktai didelių apribojimų nenumato. Tereikia, kad jis atitiktų keičiančiojo lytį ir neprieštarautų moralės normoms bei Lietuvos Respublikoje galiojančiai viešajai tvarkai.

Pavardę asmuo gali pasikeisti tais atvejais, kai turimoji žemina jo orumą ir nėra patogi vartoti. Tokiu atveju leidžiama pasirinkti tėvų, senelių bei prosenelių arba kitų protėvių pavardę. Taip pat asmuo gali pasikeisti pavardę, jei nori nešioti tokią, kuri priklausė tėvams, seneliams ar proseneliams, tai pat patėviams arba globėjams. Pavardė gali būti pakeista dar ir tais atvejais, jeigu jos forma neatitinka asmens lyties, jeigu asmuo dalyvauja liudytojų apsaugos programoje, pasikeitė pavardę užsienyje, pageidauja ją susitrumpinti (tai daroma tik tuo atveju, jeigu tradicinėje vartosenoje yra trumpesnis nepriesaginis variantas).

Pavardę arba vardą gali pasikeisti tik pilnametis, 18 metų amžiaus sulaukęs asmuo, išskyrus tam tikrus teisės aktų nustatytus atvejus, kai yra galimybė pakeisti ir nepilnamečio vaiko asmens tapatybės duomenis.

Pareiškėjo užpildytas specialios formos prašymas bei kiti reikalingi dokumentai turi būti pateikiami gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai (toliau – CMĮ). Taip pat reikia sumokėti tam tikro nustatyto dydžio mokestį už vardo arba pavardės pakeitimą. Kai CMĮ gauna visus reikalingus dokumentus ir kai yra surenkama informaciją, surašo išvadą, kuria siūlo arba nesiūlo keisti vardą bei pavardę. Ši išvada pateikiama tvirtinti Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijai.

Šiek tiek paprastesnė procedūra, kai nebūna reikalingas Teisingumo ministerijos patvirtinimas, taikoma tais atvejais, kai norima po santuokos pasikeisti pavardę į sutuoktinio, kai pareiškėjas pageidauja pasikeisti turimos pavardės formą į kita, nenurodančią šeiminės padėties arba priešingai, pvz., Jonaitienės pavardę pageidaujama pakeisti į Jonaitės, arba kai norima prie jau turimos pavardės prisijungti sutuoktinio pavardę, pvz., Jonaitytė-Petraitienė.  Pavardė taip pat nesudėtingai keičiama tais atvejais, kai  prašantysis nori susigrąžinti anksčiau turėtą pavardę, dažniausiai to pageidauja moterys, kurios po skyrybų su sutuoktinių nori turėti mergautinę, arba pasikeisti pavardę į sulietuvintą, t. y. naudojant lietuvišką priesaga ir (arba) galūnę, pvz., pavardę Petrov pageidaujama pakeisti į Petrovas. Vardas pakeičiamas, jei norima pasikeisti mažybine forma pase įrašytą vardą, pvz., Laimutė į Laima.

Norintiems pasikeisti savo vardą arba pavardę vienu iš išvardytų atvejų, tereikia susimokėti nustatytą mokestį ir civilinės metrikacijos įstaigai pateikti specialios formos prašymą, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba kortelę), taip pat keistino arba taisytino civilinės būklės akto įrašo įregistravimo liudijimą bei kitus dokumentus, kurie patvirtina aplinkybes, dėl kurių pageidaujama keisti vardą ar pavardę.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *