Kelios gudrybės, padedančios mokantis anglų kalbos

AnguŽodžių kiekybė dar ne viskas

Jau mokykloje mokantis anglų kalbos tikriausiai tekdavo išmokti ne vieną dešimtį naujų žodžių ir juos atsiskaityti mokytojui. Tačiau čia slypi viena paslaptis – mokytis atskirus žodžius yra beprasmiška! Atskiras žodis be konteksto nesuteikia jokios informacijos. O mūsų atmintis sukurta taip, kad įsimintume tik tai, kas mums yra įdomu. Kai žodis yra tekste, žmogus supranta ne tik prieš žodį ir po jo pateikiamą informaciją, bet ir suvokia visą situaciją.

Pavyzdžiui, žodis „sliekas“ žvejybos kontekste reiškia viena, o mechanikui, dirbančiam su sliekine pavara – visai ką kita. O ką ir kalbėti apie žodį „siunta“ – pašto siunta, įprastas siuntinys ir pan. Taigi žodžius daug lengviau išmokti, kai jie yra kokiame nors kontekste (bloke). Blokas nebūtinai reiškia ilgą pastraipą. Tai gali būti ir vienas sakinys ar keleto žodžių junginys. Labai geras derinys yra daiktavardžio ir būdvardžio arba daiktavardžio ir veiksmažodžio.

Svarbiausia, kad tie blokai būtų nenuspėjami ir neakivaizdūs. Pavyzdžiui, „Baltas krokodilas užėjo nusipirkti sausainių“. Toks teiginys iš karto budina fantaziją ir budrumą bei ragina protą ieškoti sąsajos tarp šių visiškai tarpusavyje nederančių žodžių.

Audio anglų kalbos pamokose žodžių bagažą didinti nesudėtinga specialiai parinktų žodžių junginių ir frazių dėka. Pajutus pirmuosius rezultatus, nesudėtinga pastebėti, kad anglų kalbos mokymasis tampa įpročiu ir tai labai gerai! Juk mokytis ne tik galime, bet ir turime visą gyvenimą. Apie mokymąsi visą gyvenimą dažniausiai kalba medikai. Tačiau naujoms technologijoms tobulėjant, tobulėja ir kitos profesinės sritys, todėl visiems naudinga mokytis visą gyvenimą atitinkamose srityse.

Jausmas, kai gali lengvai suprasti perskaitytą tekstą anglų kalba, patarti užsieniečiui, kaip rasti kokį nors objektą Vilniaus senamiestyje suteikia daug pasitenkinimo. O gautos anglų kalbos žinios ir patirtis tikrai praverčia gyvenime.

Kartojimas – mokslų motina

Tikriausiai pamenate, kad mokykloje užsienio kalbos pamokai turėdavote tris sąsiuvinius – klasės darbams, namų darbams ir sąsiuvinį-žodynėlį. Pastarasis tikrai yra labai naudingas. Sąsiuvinis-žodynas padeda greitai pakartoti jau išmoktus ar šiek tiek primirštus žodžius. Jei žodžiai tokiame žodyne numeruojami, lengva sekti, kiek jau išmokta žodžių iš viso ar per keletą paskutinių dienų.

Patikusius teiginius ir frazes taip pat rekomenduotina užsirašyti tame pačiame sąsiuvinyje. Mėgstantys kompiuterius neskubėkite sudarinėti elektroninio savo anglų kalbos žodžių žodyno. Labai svarbu naujus žodžius rašyti ranka. Taip lavinama ir motorinė atmintis.

Kasdien naudinga išmokti naujų žodžių ir pakartoti jau išmoktus. Kaip tai daryti? O gi labai paprastai. Imti sąsiuvinį-žodyną, kaire ranka ar lapu uždengti angliškus žodžius, skaityti jų reikšmes lietuvių kalba ir bandyti prisiminti angliškus. Paskui atvirkščiai – uždengti lietuvišką vertimą, skaityti angliškus žodžius ir bandyti prisiminti jų reikšmes. Argi taip nesimokėte mokykloje? Pasakysite – taip. Tad pats laikas prisiminti mokyklos suolą.

Mokymosi kortelės

Daug kas pataria mokantis anglų kalbos naudoti popierines ar kartonines korteles. Tų kortelių vienoje pusėje užrašytas angliškas sakinys ar žodis, o kitoje – reikšmė lietuvių kalba. Šias korteles galima naudoti kaip laikiną mokymosi priemonę. Deja, su laiku tokios kortelės nusidėvi, susilanksto ar pasimeta, pakankamai sudėtinga jas sisteminti. Todėl sąsiuvinis-žodynas šiuo atveju daug geresnis pasirinkimas.

Dar kartą apie sąsiuvinį-žodyną

Kadangi anglų kalboje žodžiai vienaip rašomi, kitaip tariami, todėl reikia užsirašyti žodžių tarimą. Tačiau neverta gaišti laiko ir tarimą rašyti prie kiekvieno žodžio. Jei tiksliai žinote kokio nors žodžio tarimą, jo ir nerašykite. O jei manote, kad vargu ar kitą kartą teisingai ištarsite užsirašytą sudėtingesnį žodį, verčiau pasirašykite jo tarimą atsargai. Kadangi žodynėlį sudarote sau, turite pilną teisę elgtis taip, kaip jums naudinga.

Gramatika vis dėlto svarbi

Tačiau vien didelio žodžių bagažo anglų kalbos mokėjimui neužtenka. Nors sakiniai ir sudaromi iš žodžių, tačiau reikia žinoti ir pagrindines sakinių sudarymo taisykles. Tam reikėtų peržvelgti anglų kalbos gramatiką ir įsiminti pagrindinius principus.

Taip pat naudinga kuo dažniau klausyti ir skaityti angliškai balsu. Kad tai tikrai naudinga, žino kone visi, tačiau daro taip toli gražu ne kiekvienas. Iš tikrųjų, prisiversti ilgai skaityti sudėtinga, o sugalvoti sau kokį nors apdovanojimą ar padrąsinimą ne tik galima, bet ir būtina. Pavyzdžiui, jokiu būdu neleiskite sau išgerti puodelio kavos ir suvalgyti saldainio kol neperskaitysite trijų puslapių garsiai.

Galvoti ir kalbėti angliškai

Kaip tai padaryti? O gi paprastai ir po truputį. Pradėti reikėtų nuo įprastų ir dažnai pasikartojančių minčių: „Atrodo, kad jau išalkau“, „Šiai dienai jau pakaks“, „Kas ir kuo čia kvepia?“. Tokias mintis derėtų „įgarsinti“ angliškai.

Tiesiog pasirinkite savo frazes, t.y. atkreipkite dėmesį į savo mintis dienos metu ir jas užsirašykite, išsiverskite į anglų kalbą, užsirašykite ir įsiminkite. Vėliau pakartokite jas po keletą kartų garsiai. Kitą kartą priverskite save, arba ne, suteikite sau prabangą galvoti apie jums įprastus dalykus angliškai. Nuolat laikantis šio įgūdžio, su laiku jis taps įpročiu ir taps savaime suprantama bei lengva galvoti apie kasdieninius dalykus angliškai.

Pažangios mokymosi technologijos

Patys nekantriausi ir negalintys daug laiko skirti mokymuisi, bet vistik turintys tikslą išmokti kalbėti angliškai, gali rinktis pažangiausias anglų kalbos mokymosi priemones. Tai interaktyvūs aglų kalbos mokymosi kursai, kuriuose per gana trumpą laiką yra pasiekiamas puikus rezultatas.

Related Posts

One thought on “Kelios gudrybės, padedančios mokantis anglų kalbos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *